Asal Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır? Asal Yoklama Başvurusu Süreç Takibi 2021 | Aboutweightloss.Com

Asal Yoklama Başvurusu Nasıl Yapılır? Asal Yoklama Başvurusu Süreç Takibi 2021

Asal Yoklama Başvurusu

Asal Yoklama Başvurusu e devlet sistemi aracılığı ile yapabilirsiniz. Asal Yoklama Başvurusu Süreç Takibi Askerlik çağına gelmiş olan bireylerin askerlik meydana getirmeye elverişli olup olmamaları, askerlik yoklaması ile beraber belirlenmektedir. E-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri Projesi kapsamında yoklama başvuruları ile ilgili formlar e-devlet sisteminden doldurulmaktadır. Asal yoklama başvuru Sadece sıhhat durumu ile alakalı gerekli muayenenin gerçekleşebilmesi için aile hekimine gidilmesi gereklidir.

Aile hekiminin muayene daha sonra vereceği raporda askerliğe elverişlidir yazması durumunda, askerlik şubesinin sisteminde de bu malumat görünür olur. Asal yoklama başvurusuna müracat etmemiş olanlar, yoklama kaçağı olarak işlem görürler. e devlet yoklama başvurusu Yoklama kaçağı olarak tespit edildiklerinde idari para cezası kesilerek bunu ödemek zorunda kalırlar.

Asal Yoklama Başvurusu E-Devlet Sisteminden Nasıl Yapılır?

  • Milli savunma bakanlığı asal yoklama başvurusu E-devlet üstünden yoklama başvurusu için izlenmesi gereken adımlar aşağıdaki gibidir:
  • https://www.Turkiye.Gov.Tr/ adresine giriş yapılmalıdır.
  • Anasayfaya girdiklerinde en üst kısımda bulunan arama kısmına Milli Savunma Bakanlığı yazarak arama yapıyorsunuz.
  • Listelenen işlemler arasından Yoklama Başvurusu butonuna tıklanmalıdır.
  • Kimliğimi Şimdi Doğrula kısmına tıklayarak e-devlet şifrenizi, mobil imzanızı, elektronik imzanızı, T.C. Hüviyet kartı veya web bankacılığı ile kimlik doğrulaması yapılmalıdır.
  • Açılan sayfadan yoklama başvurusu oluşturabilirsiniz.

Asal Yoklama Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Yoklama başvurusu sorgulama işlemi, e-devlet sistemi üstünden yapılmaktadır. Askerlik Yoklaması Sağlık Muayene İşlemleri tamamlandığında, yoklama başvurunuz da tamamlanacaktır. E-devlet sisteminden sorgulama yapıldığında, yoklama işleminin tamamlandığına dair uyarma ile karşılaşacaksınız. Tamamlanmamış olması halinde ise; aile hekimliğinde esenlik muayene işlemlerinin tamamlanması için malumat güncellemesi yapılması gereklidir.

Asal yoklama başvurusunun tamamlanabilmesi için üzerinde fotoğraf bulunan biçim, hüviyet belgesi ve sağlık durumuna ilişik rapor ile aile hekimlerine gidilmesi gereklidir. Asal yoklama başvurusu iptal edilir mi Aile hekimi tarafınca muayene tamamlandıktan sonrasında yoklama başvurunuz da tamamlanacaktır.

Asal Yoklama Başvurusu Yapmayanlara Ne Olur?

Yoklama kaçağı sorgulama Yoklama başvurusunda bulunmayanlar, yoklama kaçağı olarak isimlendirilirler. Bağlı bulunduğu ilin Askerlik şubesine ya da yurtdışındaki temsilciliklerine gitmemiş, 26’ncı madde kapsamında gelmeme nedeni bildirmemiş olan bireylerdir. Yoklama kaçakları belirlendikten sonra askerlik görevlerini yerine getirmeleri için yakalanmaları için lüzumlu bildirimler yapılmaktadır. Milli Savunma Bakanlığı İçişleri Bakanlığına, askerlik şubeleri mahallin en büyük mülki amirine asker kaçağının yakalanması için lüzumlu talimatı verir. Yoklama kaçakları yakalandıktan sonra 24 saat içinde en yakın askerlik şubesine götürülürler. Eğer askerlik şubesi tarafından teslim alınamazlarsa, özgür kalırlar. Ayrıca kanunda yazılı herhangi bir sebep göstermeden asal yoklama başvurusunda bulunmamış olanlara ceza kesilmektedir.

Yoklama Kaçakları Tecil Ettirme Hakkına Sahipler Mi?

Yoklama kaçağının tecil hakkı şayet varsa, yoklama kaçağı olarak görünüyor olsa bile erteleme ettirebilir. Ancak alakalı kanunda 82’nci maddeye göre yoklama kaçağı olarak belirlenmiş ve askerlik şubesine götürülmüş olan birey, yönetimsel para cezası ödemek niteliğinde kalacaktır.

Asal Yoklama Başvurusunda Bulunmayanlara Ne Kadar Ceza Kesilir?

Yoklama kaçağı cezası; Askeralma Kanunu’nun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası kapsamında belirlenir ve yönetimsel para cezası olarak uygulanmaktadır. Yoklama kaçakları askerlik şubesine giderek kendileri teslim olurlarsa; yoklama kaçağı olarak görüldükleri her gün için 5 TL ceza ödemeleri gereklidir. Yakalanan yoklama kaçakları için günlük ceza ücreti ise 10 TL’dir. Asal yoklama başvurusu yapmayan ve yönetimsel para cezasına çarptırılan bireyin ceza kendisine bildiri edildikten sonra 1 ay içinde ödeme yapması gereklidir.

All Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir