Askerde Cep Telefonu Kullanmak? | Aboutweightloss.Com

Askerde Cep Telefonu Kullanmak?

Askerde Cep Telefonu Kullanmak Serbest Mi? AskerlikBilgileri.Com

Askerde Cep Telefonu Kullanmak Serbest Mi? 2015 yılından önce askeri birliklerde cep telefonu kullanmak yasaktı. Bu yasağa uymayanlarla ilgili ciddi disiplin cezaları veriliyor hatta askerlikleri bile 21 gün kadar uzayabiliyordu.

Ancak Genelkurmay Başkanlığı Turkcell ile ortak gerçekleştirdikleri bir projeden sonra askerlerin kışla içerisinde belli şartlarda cep telefonu kullanımının önü açıldı.

Askerde Cep Telefonu Kullanmak

Askerde cep telefonu kullanmak belli şartlara uymak şartıyla serbest dedik. Bu şartlardan ilki Turkcell ürünü olan Askercell hattını almanızdan geçiyor. Mevcut hattınızı da hiçbir ücret ödemeden askercell ‘e taşıyabiliyorsunuz. Başvuru sırasında arayabileceğiniz 5 adet mobil, 2 adet sabit olmak üzere toplamda 7 adet numara belirliyorsunuz. Belirlediğiniz bu numaralarla konuşabiliyor ve mesajlaşabiliyorsunuz. Ancak başka numaralar ile görüşemiyorsunuz.

Askeri Hat Var Mı?

Bir diğer önemli nokta ise askercell ile siz belirlediğiniz 7 numarayı arayabilirsiniz, ancak dışarıdan sizi arayamazlar. Tabi birde internet kullanımı kapanacaktır.

Belirlediğiniz bu 7 numara dışında bir numaraya mesaj gönderdiğinizde mesaj bedeli sizden düşer ancak karşı tarafa mesaj gitmez.

Askercell dışında diğer bir servis kullanmayı denediğinizde yapılan kontrollerde hattınızın askercell olmadığı tespit edilirse ceza alırsınız ve telefon kullanma hakkınızı kaybedersiniz.

Askerde Akıllı Telefon Kullanmak

Bir diğer konuda kullanacağınız telefonun akıllı telefon olmamasıdır.Kullanacağınız telefonun herhangi bir veri transferi de yapamaması lazım. Kullanacağınız telefonun mobil internet özelliği olmamalı,radyo, film,müzik çalma ve oynatma özelliği olmamalı ve kamerası olmamalıdır.

Özetle kullanabileceğiniz telefon eskiden olduğu gibi yalnızca arama yapan ve mesaj atabilen bir model olmalı.

Bu özelliklere uyan bir telefon edinirseniz artık askerde telefon kullanabilirsiniz. Ancak belli saat kısıtlamaları da vardır.

Askerde Cep Telefonu Kullanmak Serbest Mi? AskerlikBilgileri.Com

Askerde Cep Telefonu Kullanmak Serbest Mi? AskerlikBilgileri.Com

Acemi birliğinde askercell hizmeti 08:00-18:00 arasında kapalıdır. Görev zamanınız boyunca telefon kullanmanız yasaktır.

Cep telefonunun kullanma izni ankesörlü telefon kuyruklarına ve bu eziyete bir son verilmek için verilmiş bir lükstür. Tabi telefon konuşmanızı da ortalıkta etrafı rahatsız edecek şekilde değil, özellikle komutanınıza fazla gözükmeden yapmanız önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir