Askeri Mülakata Gidince Yaşanan Olaylar | Aboutweightloss.Com

Askeri Mülakata Gidince Yaşanan Olaylar

Askeri Mülakata Gidince Yaşayacağınız Olaylar! AskerlikRehberi.Com

Askeri Mülakata Gidince Yaşanan Olaylar; Çoğu kişinin belki de hayalidir asker olmak. Sizde bu hayalinizi gerçekleştirmek için aldığınız sınav puanınız ile askeriye başvurun. Öncelikle sizi çağırırlar ise Ankara’ya doğru bir yolculuğa adım atmış oluyorsunuz. Ondan önce çağırılmaya hak kazandıysanız sizden bir sürü evrak istiyorlar. Bu evraklar sizi tanımak için bir ön aşama gibi bir şey güvenlik soruşturması formu, sağlık ocağından alınan sağlık raporu bunlar daha bu yolun en basit şeyleri. Bu evrakları tamamladıktan sonra Ankara’ya doğru yola çıkalım.

Askeri Mülakata Gidince Yaşanan Olaylar

Mülakatlardan bir gün önce Ankara’da olmanız da fayda var. Çünkü Orada yüzlerce kişi var ve içeri geç girmek istemezsiniz çünkü işleriniz yavaş ilerler. Saat 08:00 da içeri giriş alımları başlıyorsa siz saat 07:00 civarı orada olun çünkü acayip derecede bir sıra sizi bekliyor olacaktır. İçeri girdikten sonra bütün herkesi ortak bir açık alanda tuttular.

Sonra gruplar halinde sizleri ön kayıt işlemine alıyorlar. Orada fotoğrafınızı bilgilerinizi sisteme giriş yapıyorlar. Ardından sizi bilgisayar testine götürüyorlar, bilgisayar testinden korkulacak bir şey yok geçme kalma gibi bir durum yok. Orada yaklaşık 100 tane soru var ve o sorular hep birbiri ile alakalı ve çelişki sorular oldukça dikkat edilmeli ki sözlü mülakata malzeme çıkarılıyor gibi.

Askeri Sınavlarda Ön Sağlık Testi

Bu testi yaptıktan sonra Ön sağlık testine giriliyor. Burada sizin boy ve kilo oranınıza bakılıyor, eğer boy ve kilonuz orantılı değil ise daha en başta elenmiş oluyorsunuz ne yazık ki eğer gitmeyi düşünüyorsunuz bunları önceden ölçtürün. Buradan onay alan kişiler için artık maceranın en büyük parçalarından biri olan spor mülakatı başlıyor. Spor mülakatında 2017 Dönemi’nde yapılan bazı hareketler şunlar;

 • Mekik
 • Basketbol topu fırlatma
 • Barfiks
 • Durarak uzun atlama
 • 400 M koşu

Bunlar için size belli alt limitler veriliyor. Mesela uzun atlamayı en az 1,60 m atlayacaksın. Yoksa bu spor dalından kalmış oluyorsun. 400 M maksimum 1.25 dakika içinde koşmalısın yoksa elenirsin. Performansınız ne kadar iyi olursa buralardan iyi puan toplarsınız ve en sonun puanlar toplanırken karşınıza çıkacaktır.

Askeri Mülakata Gidince Yaşanan Olaylar! campingara.com

Askeri Mülakata Gidince Yaşanan Olaylar! campingara.com

Askeri Sınavlarda Mülakat

Bu spor olayı 1 gün içinde bitiyor, ertesi gün sözlü mülakat günü oluyor. Erkenden yine giderseniz sizin için daha avantajlı olacaktır. Sabah gitmiş olursanız kahvaltı veriyorlar, sizi güzelce ağırlıyorlar. Daha sonra bir salona alıp, komisyon sıranızı belirliyorlar, birçok kişi olacağı için doğal olarak birden fazla mülakat odası olacaktır. Size komisyon numarası ve sırası numarası veriliyor.

Ardından gideceğiniz yeri bulup kapısında dakikalarca veya saatlerce bekliyorsunuz içerinden gelen sesleri duyuyorsunuz heyecan, korku, panik bütün duyguları orada dibine kadar yaşayabilirsin. Sıra sana gelince kapıyı çalmayı ve içeride olanlara merhabalar vb. şeyler demeyi sakın unutma ve sana sakın oturabilirsiniz demeden oturma zaten oraya gidince sana bu teferruatları orada söyleyeceklerdir. İçeride 4-5 komisyon üyesi oluyor ve hepsinin branşı ayrı ayrı oluyor. İlk baş seninle normal muhabbet edip heyecanını alıyorlar sonra sen hissetmeden sorular sormaya başlıyorlar.

Askeri Mülakatlarda Hangi Sorular Soruluyor?

Aslında orada sorulara doğru cevap verip vermemen önemli değil orada senin diksiyon hareket ses tonu bunun gibi şeylere dikkat ediliyor gibi, Orada bana sorulan bazı sorular şunlardı;

 • İstiklal Marşı’nın ilk iki kıtası hariç başka kıtasını oku
 • Türkiye’nin en eski kara parçası
 • Türkiye’nin üye olduğu uluslararası kuruluşlar
 • Matematik sorusu
 • Hangi okullar da okudun
 • Neden bu mesleği yapmak istiyorsun
 • Örnek aldığın kurucular

Gibi gibi sorular yöneltiliyor ve en son biterken geçmiş olsun veya ailene selam söyle gibi sözler söyleyip mülakatı bitiriyorlar. Ardından heyecanlı bekleyiş başlıyor bir asker gelip sürekli elenenler ve kazananları açıklıyor. Kazandıysanız bir salona alıp artık genel sağlık raporu almak için hastanenizi belirliyorlar.

Askeri Sınavlarda Sağlık Kontrolü

Yaklaşık olarak 14 tane polikliniğe giriyorsunuz ve baştan aşağı sizi inceliyorlar sağlam raporu alırsanız en son sağlık komisyonundan askeri öğrenci olur raporunu alıyorsunuz. Son olarak ise asil yedek muhabbeti oluşuyor. Bunun açıklanmasını bekliyorsunuz burada en başta aldığınız sınav puanınız etkili oluyor.

Yaşadıklarımdan gördüklerimden sizlere bazı bilgiler verdim, umarım hayallerine kavuşursun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir