Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

Askerlik Borçlanması Emeklilik Tarihini Etkiler mi?

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi? Emeklilik tarihi pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer alırken, farklı özel durumlar emeklilik için avantaj sağlayabilir.

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi?

Kadınlar için doğum borcu, erkekler için askerlik borcu emeklilik açısından büyük önem taşımaktadır.

2021 Askerlik Borç Tutarları

Buna göre 5510 sayılı Kanunun 41 inci maddesi uyarınca yapılacak hizmet borçlanmalarında, borçlu olunacak her gün için tahakkuk edecek borç tutarı üzerinden ödenecek prim tutarı:

Örnek; 18 ay askerlik yapan bir kişi, asgari ücretten 540 günün tamamını borç alırsa toplam 20.606.4 TL ödeyecek.

Ödünç alınacak sürenin hesabında ayın 28, 29, 30 veya 31 gün olmasına bakılmaksızın ay 30 gün, yıl ise 360 ​​gün olarak kabul edilecektir. Ödünç alınacak sürenin başlangıcı ve bitişi ayın herhangi bir gününe denk gelirse, ay 30 gün olarak alınacak ve borçlandırılacak gün buna göre hesaplanacaktır.

Tahakkuk eden borç tutarı ilgiliye iadeli taahhütlü mektupla bildirilecek olup, PTT kotasyonunun ilgiliye teslim edildiği tarih borcun tebliğ tarihi olacaktır. Hesaplanan borç, sigortalı veya hak sahipleri tarafından bildirim tarihinden itibaren bir ay içinde Kuruma veya Kurumun anlaşmalı olduğu bankalara ödenecek olup, bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar geçerli sayılmayacaktır. Bir ay içinde borcun tamamının ödenmemesi durumunda ödenen tutara tekabül eden süre sigortalılık süresi olarak kabul edilecektir. Bir ay içinde ödenmeyen borçlar için yeni bir başvuru yapılması gerekiyor. Primi ödenmeyen borçlanma dönemleri hizmet sayılmaz.

Borçlanma tutarları asgari ücrete bağlı olduğundan, artırımın en geç Aralık ayından önce yapılması uygun olacaktır.

Askerlik Borcunun Emekliliğe Etkisi

Sigorta başlangıç ​​tarihinden önceki dönemler için borçlanma yapılması halinde, sigorta başlangıç ​​tarihi borçlu olunan gün sayısı kadar geri alınır. Bu da yaş açısından daha erken bir tarihte emekli olma imkanı sağlamaktadır. Ancak, askerlik hizmetinden farklı olarak, sigorta başlangıcından önceki doğumlar için borç yapılamaz. Sigortalılık borçlanması nedeniyle emekliliğe hak kazanılması halinde, ilgililere borcun ödendiği tarihi takip eden ayın başından itibaren aylık olarak ödenir.

Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi? Sorusunun cevabını sizlerle paylaştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir