Askerlik Durum Belgesi 2021

Askerlik Durum Belgesi 2021

askerlik durum sorgulama

Askerlik durum belgesi nedir?  Nereden ve nasıl alınır? Sorusunun tüm detaylı anlatımını sizlerle paylaşacağız. Google gibi arama motorlarında askerlik durum belgesinin nasıl temin edilebileceğine dair araştırmalar devam etmektedir. Son günlerde de askerlik durumunu gösteren  belge ile ilgili araştırmalar hız kazanmıştır. Peki askerlik durum belgesi nedir? Belge nereden ve nasıl alınır?

Askerlik durum belgeleri  askerlik çağına gelmiş olan erkekleri ilgilendiren bir belge türüdür.  Belgenin nasıl edinildiği ve  hangi bilgilerin olduğu merak edilen konular arasına yer alıyor.

Askerlik durumunu gösteren belgeyi elektronik ortamdan hızlı bir şekilde temin edilebilirsiniz. Askerlik çağına gelmiş olan kişilerin askerlik durum belgesinin kontrolünü mutlaka yapmış olması gerekir.

Asker durum belgesi nedir? Kısaca erkeklerde iş başvurularında istenilen belgelerden bir tanesidir. Askerlik durum belgesi temin edebilmek için izlenilen birkaç yol vardır. Askerlik görevinizi yapmış olduğunuzu gösteren eğer tecil durumu varsa bu tecilin hangi tarihe kadar olduğu bilgisi yer alan belgeye askerlik durum belgesi denilmektedir. A

Askerlik durumunu gösteren belgeyi almak isteyenlerin aklında ki en önemli sorulardan olan belgenin aslının nasıl alınacağıdır. Askerlik durum dosyasını iki farklı şekilde temin edebilmeniz mümkündür. İlk olarak en yakın askerlik şubesine giderek doğrudan askerlik durum belgesi alabilirsiniz. Bunun için ise sıraya girmeniz gerekiyor.

  • İlk olarak E Devlet giriş ile Askerlik Durumu Sorgulama için öncelikle www.türkiye.gov.tr internet adresine girmeniz gerekiyor.
  • Bu sayfaya girdikten sonra T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle sayfaya giriş yapabilirsiniz.
  • Daha sonra e devlet hizmetler bölümünden “Milli Savunma Bakanlığı”nı bulmalısınız. Milli Savunma Bakanlığı’nın hizmetleri arasından “Askerlik Durumu Sorgulama” başlığını seçmelisiniz.
  • Askerlik Durumu Sorgulama işleminizi bu şekilde kolayca yapabilir ve askerlikle ilgili tüm bilgilerinize buradan ulaşabilirsiniz. Buradan Askerlik Durumunu Gösteren Belgeyi çıktı olarak almanız da mümkün.
  • E Devlet giriş ile Askerlik Durumu Sorgulama işleminizi yapmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Askerlik Durumu Sorgulama E-Devlet

İş başvurusu yaparken yada herhangi başka bir durumda bu belgeye ihtiyacınız olursa, belge için orada burada koşturmak yerine e-devlet şifreniz ile bu adrese girip iki dakikadan kısa bir sürede askerlik durumunuzu sorgulatabilir ve belgeyi yazdırarak geçerli resmi belge olarak işlerinizde kullanabilirsiniz.

Ancak bu hizmetten yararlanabilmek için e-devlet şifreniz olması gerekiyor!

Eğer e-devlet şifreniz yoksa hemen bir PTT şubesine gidip şifrenizi alabilirsiniz. Zaten şifreniz varsa aşağıdaki bağlantıdan size özel hesabınıza bağlanarak askerlik durum sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Askerlik Durum Belge Sorgulama Ve Alma E-Devlet İşlemleri

1- İlk sayfada aşağıdaki koşulları okuyup kabul ettiğinizi onaylayıp Devam Et butonuna tıklayın.

2- Sonraki sayfada karşınıza gelen bilgileri kontrol edin. Bilgiler doğru ise Yeni Belge Oluştur butonuna tıklayarak devam edin.

3- Bu adımda askerlik belgeniz karşınıza çıktıysa sağ üst taraftaki Dosyayı İndir butonu ile bilgisayarınıza indirip ardından yazıcı ile yazdırın.

Artık bu belgeyi sizden isteyen kurum neresiyse orayla paylaşabilirsiniz.

Askerlik Durum Belgesinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Aşağıda sizlere edevlet.gov.tr üzerinden alınmış bir örneğini sizlerle paylaşacağız. Belgeyi inceleyerek  üzerinde hangi bilgilerin yer aldığını görebilirsiniz. Genel olarak nerede askerlik yaptığınız, ne zaman yaptığınız, tecil durumunuz gibi  bilgiler  belge içerisinde yer alır.

Askerlik Durum Belgesi Örneği E-Devlet

Askerlik Durum Belgesi

Askerlik Durum Belgesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir