Askerlik Hizmet Tercihi 2021 | Aboutweightloss.Com

Askerlik Hizmet Tercihi 2021

Askerlik Hizmet Tercihi

Askerlik hizmet tercihi, askerlik görevini yerine getirmek isteyenlerin e devlet üzerinden gerçekleştirdiği işlemlerdir. Askerlikte; bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay, er ve erbaş gibi hizmet tercihleri yer almaktadır. Askere gidecek olanlar başvuru esnasında bu hizmet tercihlerinden birini seçmek durumundadırlar. Başvuruda bulunacak olanların tercihlerini öncelik sırasına göre yapmaları gerekmektedir.

Askerlik Hizmet Tercihi Nasıl Yapılır?

Askerlik hizmet tercihi yapmak isteyenler bu işlemleri e devlet üzerinden yapmak durumundadırlar. E devlet şifresi olmayanlar PTT şubelerinden belli bir ücret karşılığında şifrelerini alabileceklerdir. Başvuru esnasında yapılacak olan tercih sıralaması TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak sınıflandırmada kullanılacaktır.

Hizmet tercihi esasında bildirilecek olan beyanlar kişileri yasal sorumluluk altına sokmaktadır. Bu nedenle yanlış bilgi aktarımı gerçekleştirenler hakkında hukuki işlem başlatılıyor olacaktır. Askerlik hizmeti, bedelli, 6 ay er, 12 ay er, yedek subay ve yedek astsubay olarak yapılabilmektedir. Kişiler kendi öğrenim durumları ya da maddi durumlarına bağlı olarak tercihlerde bulunabilmektedirler.

Askerlik hizmet tercihi kişilerin ne şekilde nasıl askerlik yapacağını belirleyen kavramdır. Kişinin hizmet tercihine bağlı olarak askerlik yapacağı yer, sınıfı gibi işlemler netlik kazanmaktadır. Kişiler en çok hangi askerlik hizmetini yapmak istiyorlarsa onu listede en üst sıraya yazmak durumundadırlar. Aksi takdirde yanlış tercihten dolayı istenilmeyen şekilde askerlik yapmak durumunda kalınabilmektedir.

Askerlik hizmet tercihi için;

  • E devlet sistemi üzerinden giriş yapılmalıdır. Arama kısmına ilgili arama yazılmalıdır.
  • Ekrana gelen bilgilendirme metni okunup onayladıktan sonra devam seçeneği işaretlenmelidir.
  • Ekrana bedelli askerlik başvurusu gelecektir. Askerliğini bedelli olarak yapmak istemeyenlerin hayır’ı işaretlemeleri gerekmektedir.
  • Ekrana gelen doktor mu yazısına doktor olmayanların hayır diyerek devam etmeleri gerekir. Yine bir sonraki öğretmenlikle ilgili ekrana gelen kısma öğretmen olanların ona göre başvurularını yapmaları gerekmektedir. Öğretmen olmayan devam seçeneğini seçmelidirler.
  • Bir sonraki ekranda üniversite mezuniyet bilgileri yer almaktadır. Bilgiler doğru ise devam seçeneği tıklanmalıdır.
  • Gerekli yerlerin tercihler doğrultusunda işaretlenmesinin ardından başvuru işlemi tamamlanmış olacaktır.
  • Devam et seçeneğine tıklandığında askerlik tercihinde ay sıralaması ekrana gelecektir. En çok hangi celple gidilmek isteniyorsa en üste yazılmalıdır. Askerlik görevimi yapmak istiyorum seçeneğinin işaretlenmesinin ardından yapılan işlemlerin ön izlemesi ekrana gelecektir. Bilgilerin doğruluğu kontrol edildikten sonra askerlik hizmet tercihi başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır.

Askerlikte Celp ve Sevk Dönemi Tercihi Nasıl Yapılır?

Askerlik için hizmet tercihinin yapılmasının ardından kişilerin hangi celp döneminde askere gitmek istediklerini belirtmeleri gerekmektedir. Kişinin eğitim iş gibi durumlara bağlı olarak tecil durumunun olması durumunda bunu belgelerle birlikte askerlik şubesine sunulması gerekmektedir.

Tecil durumu olmayanların en yakın celp tarihinde askere gitmeleri gerekmektedir. Tecil hakkı bulunan kişiler celp tarihlerini kendileri belirleyebileceklerdir. Kişiler celp tarihi tercihinin 1.sırasına en çok gitmek istedikleri dönemi belirtmeleri gerekmektedir.

Celp Dönemi Tercihlerinde Değişiklik Yapılabilir Mi?

Celp dönemi tercihinde bulunan birçok kişi sonradan bu tercihlerini değiştirip değiştiremeyeceklerini merak etmektedir. Celp dönemi tercihinin yapılmasından sonra tercihlerde değişiklik yapabilmek mümkündür. Fakat bu işlem sınıflandırma nitelik listeleri alınana kadar geçerlidir. Sınıflandırma nitelik listeleri alındıktan sonra tercihlerde değişiklik yapılamamaktadır.

Celp tercihleri değerlendirme aşamasında bazı meslek gruplarına öncelik verilebilmektedir. Tarım, turizm ve mevsimlere bağlı olarak iş kollarında çalışanlar, teknik bilimler meslek yüksek okullarında ya da meslek yüksekokullarının teknik bölümlerinden mezun olanlar bu konuda ayrıcalık verilecek olan kişilerdir. Ayrıcalık verilecek olan kişiler hangi celpte askerlik yapmak istiyorlarsa o celpe gitmeleri için gerekli işlemler yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:Kasım Celp Dönemi 2021

Askerlik Hizmet Tercihi Neden Önemli?

Askerlikte hizmet tercihi askere gitmek isteyenlerin zorunlu olarak gerçekleştirmesi gereken bir işlemdir. Askerlik yoklama işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi hizmet tercihinin doğru bir şekilde yapılmasıyla gerçekleştirilmektedir.

Hizmet tercihi esnasında birçok kişinin ekranına yoklama işlemlerinin tamamlandığı ve askerlik hizmet tercihi işleminin yapılması gerektiğine dair bilgilendirme gelmektedir. Bu bilgilendirme birçok kişinin ekranına gitmekte, hizmet tercihinde bulunan kişilerin tekrardan hizmet tercihinde bulunmalarına gerek olmamaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir