Askerlik Kilo Sınırı 2021 | Aboutweightloss.Com

Askerlik Kilo Sınırı 2021

askerlik boy kilo sınırı 2021

Askerlikten muaf olma durumları arasındaki diğer önemli durum kilodur. Askerlik kilo sınırı 2021 yılında bu sınırın dışında kalanlar askerlik yapmazlar. Bu durum aynı zamanda hem fazla kilolu hem de aşırı zayıf olan asker adayları için geçerlidir. Askerlik kilo sınırı ve bedelli askerlik kilo sınırı konularının en ince ayrıntıları ile yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Öncelikle askerler için kilodan dolayı muaf olma kanun ve yönetmeliklerle sabit olan bir durumdur. Bu kanunlarda alt ve üst sınır limitleri açıkça belirtilmiştir. Askerlik muayenesi sırasında doktorlar bu konuda kararı vermektedirler.

Askerlik İçin Kilo Sınırı Tablo

İlk olarak askerlikten kilodan dolayı muaf olmak için kilonuzun fazla veya eksik olması yeterli değildir.  Uzman doktorlar muafiyet kararını verirken özellikle kilo-boy oranına çok dikkat etmektedirler. Askerlik kilo sınırı tablo 2021 oranının sizde belli olması için uzman doktorun sizi muayene etmesi gereklidir. Yapılan muayeneden sonra kilo boy oranınız yeterli değilse askerlikten muaf olursunuz.

Askerlikte kilo sınırı özellikle yalpan değerlendirme sonucunda 1 yıl süreyle askere gidemeyeceğinize dair bir belge size sunulur.

Asker adayının 3 yıl yapılacak muayenelerde kilo sorunu devam ederse askerlikten muaf belgesi verilir. Bu belge sizlere verilirse isteseniz de artık askere alınmayacaksınız. Askerlik kilo boy tablosu için bu yazımızı dikkatlice analiz etseniz yerinde olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Askerlikte Boy Kilo Nasıl Hesaplanır?

Askerlik Kilo Sınırı Hesaplama Örneği

ilk olarak boyunuzu 1.78 olarak düşünelim. Bu boy oranı ülkemizde standartların üstü olarak görülür. Örneğimize devam ederken bu değerlere kendi boy ve kilo değerlerinizi koyarak okumaya devam edebilirsiniz. Ardında biz kilo olarak 90 kg olarak örnek değer verdik. Şimdi askerlik kilo sınırı hesaplama işlemine geçebiliriz.

İşleme öncelikle boyumuzu 1,78 CM olarak baz almıştık. Son iki rakamı alıyoruz ve üç çıkarıyoruz.  78-3: 75 olarak bulduktan sonra 30 ekleyip 105 KG sonucuna ulaşıyoruz. İşte bu sonuç askerlik için kilo sınırı olan rakamdır. Eğer çıkan bu sonuçtan fazla iseniz askerlikten muaf olmanız kaçınılmazdır. Bu durumda 105 kilodan fazla. Aynı şekilde 75-30= 45 Kg iseniz de askere alınmama durumunuz ortaya çıkar.

 

Askerlik İçin Kilo Sınırı Sık Sorulanlar

Kaç kilo askere alınmaz?

Hangi Kiloda Askere Gidilmez? Sorusu asker adaylarını yakından ilgilendiren detaylar arasında yer alır. Eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi kilo boy oranı hesaplamasından fazla veya düşük olmanız durumunda askere alınmazsınız. Yukarıdaki örnek de olduğu gibi 105 kg üstü iseniz veya 45 kg altında bir kilonuz varsa muhtemelen askere alınmazsınız.

Bedelli AskerlikteKilo Sınırı  Var  mı?

Bedelli askerlik kilo sınırı

Bedelli askerlik kilo sınırı

Bedelli askerlik 2019 yılında yapılan kanunla kalıcı hale gelmiş oldu. Ancak bedelli asker adaylarının merak ettiği konular arasında belli askerlik için kilo sınırı olup olmadığı konusudur. Bu konu açıklık getirilmesi gereken bir detay olsa da bedelli askerlikte hareket kısıtı olmadığı sürece kilodan kolayı muaf olunmaz.

Ancak bedelli askerlik muayenesinde kilo boy oranına takılanlarda 3 muayene kuralı işlemdedir. Tabi bu konuda detaylı ve en net bilgiyi askerlik şubesi verecektir.

Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız bedelli askerlik ücretini yatırmadan askerlik şubesinden detaylı bilgi almanızı öneririz. Eğer bedelli askerlik kilo sınırı hakkında daha net bilgi elde eder etmez sizlerle paylaşacağız.

Askerlik kilo erteleme kaç yıl?

Askerlik için kilo erteleme 3 yıl olarak belirlenmiştir. Askerlik kilo sınırı erteleme işlem adımlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Askerlik kilo erteleme 200;

1.İlk olarak e-devlet üzerinden asal yoklama başvurusu formunu doldurup aile hekimine götürün.

2. Daha sonrasında gittiğiniz aile hekiminize boy kilo uyumsuzluğundan dolayı heyete sevk istediğinizi belirtin.
3.  Ardından asal yoklama başvurusu evrakları ve aile hekiminden aldığınız evrak ile  birlikte çıkıp sevk edildiğiniz hastaneye gidin.
4.  Sevk ettikleri hastaneye gittiğinizde heyet hekim doktorlarının fişlerinin verildiği yerden boy kilo ölçüm fişi alın.
5. Daha sonraki adımda boy kilo ölçümden aldığınız evrak ile birlikte tekrar fişi aldığınız yere dönüyorsunuz.
6. aile hekiminin sevk ettiği her yere gidip muayene olduktan sonra evraklarınızı heyet kuruluna teslim ediyorsunuz.
7. Ardından heyet kuruluna evrakları teslim edince size heyete çıkmak gün veriyorlar.
8. En son heyete çıkıyorsunuz ve kararın yazılı olduğu evrakları askerlik şubesine teslim ediyorsunuz. İşlemleriniz bu şekilde sonuçlanmış oluyor.

Askerlik Kilo Erteleme 2021

2021 yılında yapılan değişiklikle  e-devlet asal yoklama başvurusu kaldırıldı. Diğer tüm işlemleri 2020 yılındaki süreci takip ederek yapıyorsunuz. İşte bu yazımızda askerlik kilo sınırı tüm detaylarını sizlere aktarmış olduk. Tüm sorularınızı yorumlara yazarsanız en kısa sürede sizlere cevap vereceğiz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir