Askerlik tazminatı hesaplama 2021|Bedelli askere gidenler kıdem tazminatı alabilir mi? Asker tazminatı nasıl hesaplanır?

Askerlik tazminatı hesaplama 2021|Bedelli askere gidenler kıdem tazminatı alabilir mi? Asker tazminatı nasıl hesaplanır?

2022 Bedelli Askerlik

Askerlik yüzünden işinden ayrılacak olan sıkça merak ettiği konular arasında, askerlik tazminatı hesaplama, asker kıdem tazminatı, askere giderken ne kadar tazminat alınır? Konuları yer alıyor. Bilindiği gibi aynı işinde 1 yılı dolduranlar askerlik tazminatını alabiliyordu.

Askerlik tazminatı nasıl hesaplanır ?Sorusu askerlik yerlerinin açıklanmasının ardından merak konusu olmaya başlandı. Askere giderken çoğu kişi ayrıldığı işyerinden alacağı tazminatı hesaplama için araştırmalar yapmaya başladı. Peki Askerlik durumunda ne kadar kıdem tazminatı alınır, askere gidecek kişi ihbar tazminatı alır mı?

Askere Gidenlerin Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak askere gidecek kişiye çalıştığı her yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı verilir. Askere gitmeye hazırlanan kişinin kıdem tazminatını hesaplarken, çalışılan yıl ile brüt ücreti çarptığında ise toplam tazminat miktarı ortaya çıkıyor.

Ayrıca askerlik tazminatı hesaplama bir yıldan gerideki süreler eklenerek hesaplanmaktadır. Ancak kıdem tazminatında hesaplamalarda son alınan brüt ücret baz alınarak hesaplanıyor.

Askerlik tazminatı hesaplama örneği 2021

Örnek olarak askerlik tazminatı hesaplama işlemi açıklamak gerekirse: Askere gidecek kişi çalıştığı iş yerinde 5 tam yılını doldurdu ve çalışırken en son ay aldığı maaşı 3 bin TL alacağı kıdem tazminatı ve toplam tazminatı ne kadardır birlikte hesaplamasını yapalım.

Ancak bu ücretten 7.59’luk damga vergisini çıkarmayı da unutmayalım. Ayrıca damga vergisi 2021 yılında da değişmeyerek 7.59 oldu.

Yukarıda belirttiğimiz şekilde beş  yılını dolduran kişinin alacağı kıdem tazminatı toplamda 15 bin TL olarak askerlik tazminatı hesaplama yapılmış oluyor.

Bedelli Askere Gidenler Kıdem Tazminatından Yararlanır mı?

2018 yılında Resmi Gazete’de yayımlanarak 21 gün süren bedelli askerlik duyurusu yapılmıştı. Ocak 1994 yılından itibaren doğanların 15 bin TL karşılığında askere gidecek olması, kıdem tazminatı tartışmalarını da beraberinde getirmişti. Bedelli askere gidecek olanların kıdem tazminatı hakkı alıp alamayacağı netleşmemişti. Peki son durum ne oldu, bedelli askere gidecekler kıdem tazminatı alabilir mi? Kıdem tazminatı askerlik süresinde etkili olur mu?

İşte bu konularla ilgili alınan en son askerlik kıdem tazminatı 2019 kararı:

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 28. Hukuk Dairesinin 2019/3356 sayılı ve Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesinin 2020/167 sayılı kararlarında “ İşçinin iş sözleşmesini askerlik nedeni ile feshetmesinin kıdem tazminatına hak kazanmada yeterli olduğunu, askerlik süresinin kısa süreli ya da bedelli olmasının önemli olmadığı” yönünde karar verdi.

Askerlik nedeni ile işten ayrılanlar ihbar tazminatı alabilir mi?

İş kanununa göre herhangi bir iş yerinde bir süre çalıştıktan sonra iş verene, işten çıkmayı düşündüğü günü belirli süre önceden bildirmekle yükümlüdür. Peki askere gidecekler ihbar tazminatı alabilir mi?
Örnek vermek gerekirse; 6 aydan az süre bir iş yerinde çalışan birey, işten ayrılacağı bilgisini 2 hafta önceden bildirmek ve  iş yerine ihbar süresi bildirmesi kesinlikle zorunludur.

İhbar süreleri şu şekilde devam eder;

  • Herhangi bir iş yerinde 6 ay ile 1.5 yıla kadar çalışan işçinin ihbar süresi; 4 hafta,
  • Bir iş yerinde 1.5 yıldan 3 yıla kadar çalışan işçinin ihbar süresi de 6 hafta,
  • Bir iş yerinde 3 yıldan daha fazla çalışan işçinin ihbar süreside 8 hafta olarak belirlenmiştir.
  • Askerlik nedeniyle iş yerinden ayrılan, iş verene ihbar tazminatı ödemeyeceği gibi ihbar tazminatı da alamaz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir