Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma | Aboutweightloss.Com

Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma

Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma İşlemleri Nasıl Yapılır? AskerlikRehberi.Com

Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma İşlemleri; Halk arasında sarfedilen bir tabir olan askerliği tecil ettirmek ya da bozdurmak sözcüğü sıkça duyduğumuz bir tabirdir. Bu yazımızda sizlere askerlik nasıl tecil ettirilir ve askerlik tecil bozdurma nedir, askerlik tecil bozdurma tarihleri nelerdir onlardan bahsedeceğiz. İşte askerlik tecili ile alakalı her şey yazımızda sizlerle..

Askerlik Nedir? Görev Süresi Ne Kadardır?

Askerlik vazifei, 21 yaşından gün almış her erkek her Türk Vatandaşının vatandaşlık vazifelerinden birisidir ve mecburidir. Şüphesiz ki her Türk Genci askerlik vazifesini yerine getirmeyi canı gönülden istemektedir. Herhangi bir özel hal yoksa celp tarihi gelen kişiler askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerini yapar ve askerlik vakti geldiği vakit birliğine teslim olur askerlik vazifeine başlamış olur.

Şuan ülkemizde askerlik vazife vakitı, 4 yıllik üniversite mezunları amacıyla kısa devre olarak 6 ay, başka kişiler amacıyla de uzun devre olarak adlandırılan askerlik vazife vakitı 12 ay olarak belirlenmiştir.

Ancak her kişi celp devresi geldiği vakit eğitim, sıhhat vb. hallardan ötürü askere gidemez. Bu halde askerliğini daha ileri yıllara uzatması gerekir. Askerlik vaktinı uzatma prosedürüne ”askerliği tecil ettirmek” denir.

Askerlik Nasıl Tecil Ettirilir? Tecil Süresi Ne Kadardır?

Askerlik tecil ettirme sebepleri, sıhhat problemlerı, eğitim, natural afetler ve ailevi problemler olarak belirlenmiştir.Askerliği tecil ettiren lise ya da üniversite de okuyan kişilerin askerliğini tecil ettirme vakitı 29 yaşına kadar geçerlidir ve bu prosese kadar istedikleri kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Öğrenciler kaç yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler?

Lise ve dengi okul mezunları askerliklerini 3 yıl mazeretsiz olarak tecil ettirebilmektedirler. Üniversiteyi bitirip alakalı yüksek öğrenim kurumu ile bütün temasını kesen şahıslar askerliği 2 yıl vakit ile tecil ettirilebilir. Staj, yüksek lisans, hekime gibi programlarda üst yaş sınırı 35 yaş olacak şekilde 1 yıl daha tecil ettirebilmektedir.

Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma İşlemleri Nasıl Yapılır? campingara.com

Askerlik Tecil Ettirme ve Tecil Bozdurma İşlemleri Nasıl Yapılır? campingara.com

Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

 • Lise ya da Üniversiteye devam eden şahıslar 29 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler
 • Yurt içi ya da vatan dışında staj yüksek lisans ya da hekime yapanlar 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Fazla kilolu şahıslar bir ileri yılye kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Lisanslı sporcular 33 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Abisi yada kardeşi askerlik yapan şahıslar onun askerliği tamamlanana kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.
 • Yüksek öğrenim mezunlarından çalıştıkları bilim dallarında 36 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler..
 • Yabancı ülkelerde çalışma ve oturma izni olanlar hazırlayacağı belgelerle bulundukları yerlerdeki Türk
 • Konsolosluklarına müracat halinde 38 yaşına kadar askerlikleri tecil ettirebilirler.
 • Zamanla ya da tedavi ile geçecek hastalıkları bulunduğu Yoklama Heyeti hekimleri doğrulusunda yapılacak muayene sonucu anlaşılanlar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlik tecil işlemlerini askerlik şubelerinden yapılmaktadır. İnternet üzerinden askerlik tecili yapabileceğiniz bir kurum söz hususu değildir. İleri tarihlerde bu hizmetlerin de E-Devlet kapsamına alınması düşünülse de şu an amacıyla askerliğinizi tecil ettirmek istiyorsanız, askerlik şubesine müracaatte bulunmanız gerekmektedir. Askerlik tecili hususu ile alakalı rastgele bir askerlik şubesine gidebilirsiniz. İkametgah adresinize en yakın askerlik şubesine gitmeniz mecburi değildir.

Askerlik şubesine giderek askerliğinizi ertelemek dilediğiniz belirtmeniz gerekmektedir. Bu işlemler esnasında sizden birtakım belgeler talep edilmektedir. Bunları askerlik şubesine gitmeden hazır bulundurmanız yararınıza olacaktır. Peki nedir bu belgeler?

Askerlik Tecil İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi
 • 6 adet Vesikalık Fotoğraf ( Bazı şubelerde fotoğrafınız orada çekiliyor siz yinede götürün)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi
 • Şubeye lüzumlu belgeler ile müracaat yaptıktan sonra 2 adet form doldurmanız gerekmektedir. Bu formlara çalışan askeri vazifelilerden isteyebilirsiniz. Daha sonra sizden aile doktorunuza gidip muayene olmanız gerektiği ve askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerektiği iletilir. Bu belgeyi temin etmenizin sonrasında yine askerlik şubesine gidecek ve tecil hakkınız vakitınce ya da tecil ettirmek dilediğiniz vakit vakitınce askerliğiniz tecil ettirilecektir.

Askerlik tecil işlemleri ile alakalı sıkça sorulan soruları alçakta cevapladık. Sizlerin de soru, problem ya da görüşleriniz var ise yorum bölümünden dile getirdiğiniz taktirde en kısa vakit amacıylade cevaplanacaktır.

Üniversite Askerliği Tecil Ettirir Mi?

En çok sorulan sorulardan birisi de 2. Üniversitenin askerliği erteleyip, ertelemediği sorusudur. İkinci bir üniversiteye ya da mezun bulunduğu üniversitenin denk ya da aşağısında bir eğitim kurumunda eğitimine başlayan kişilerin bu eğitiminden ötürü tecil hakları bulunmamaktadır. Bunun yanısıra çift ana dal ya da yan dal gibi programlarla eğitim gören kişilerin programlarından ötürü uzayan eğitim vakitleri ile alakalı askerlik şubesine bilgi vermesi ve müracaatte bulunması gerekmektedir.

Açık Öğretim Fakültesi ( AÖF ) Askerliği Erteler Mi?

Milli Savunma Bakanlığı’nın 19 Eylül 2012 tarihli yazısına göre; lise ve dengi okul ile daha üst seviyedeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, 29 yaş sonu temel alınarak, okullarına devam ettikleri prosese ertelenecektir. Yani açık öğretim öğrencileri yoklama kaçağı ya da bakaya kalmadan evvelce okullara kayıt yaptırmaları halinde okula devam ettikleri vakit vakitınce askerlikleri ertelenir.

Kimlerin Tecil Yaptırmasına Gerek Yoktur?

Herhangi bir liseden mezun olup üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerin tecil işlemlerini okul otomatik olarak yapmaktadır.

Mezun olduktan sonra kaç ay amacıylade tecil yaptırmam gerekiyor?

Üniversiteden mezun olduktan sonra otomatik olarak teciliniz kalkmaktadır. Yüksek öğretim kurumu alakalı öğrencinin üniversite ile ilişiğinin bulunmadığına dair askerlik şubesine bilgi vermektedir. Sizler de 2 ay amacıylade askerlik şubesine gidip tecil yaptırmalısınız.

Tecil İşlemi Yaptırmazsak Ne Olur ?

Askerlik tecil prosedürü yaptırmamanız halinde yoklama kaçağı haline ya da asker kaçağı haline düşebilirsiniz. Bu halun değişik cezaları bulunmaktadır.

Konu ile alakalı soru, problem ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir