Askerlik Yol Parası Ve Askerlik Yol Parası Sorgulama | Aboutweightloss.Com

Askerlik Yol Parası Ve Askerlik Yol Parası Sorgulama

Askerlik Yol Parası

Askerlik Yol Parası Yazımızda askere giderken Milli Savunma Bakanlığı’nca askerlik hizmetini meydana getirecek kişilere ödenen yol parası tutarının ne kadar olduğunu ve Askerlik Yol Parası Sorgulama tutarının nasıl hesaplandığını anlatacağız. Askere gideceklere ilgili bakanlıkça yol ve iaşe paraları verilmektedir. Yol ve iaşe paralarının ücreti hesaplanırken aşağıdaki yol ve yöntemler kullanılmaktadır Askerlik yol parası nasıl alınır ve naturel olarak her insanın yol parası ücreti birbirinden değişik olmaktadır.

Askerlik Yol Parası Askere sevk edilen yükümlülerin yol masrafı; askeralma yönetmeliğinin 102’nci maddesi gereğince karayolları genel müdürlüğünün genel yol ağında piyasaya çıkan iller arası mesafe cetveli ve il /ilçe arası mesafe cetvelinde belirtilen mesafeler baz alınarak hesaplanmaktadır. Nüfusa kayıtlı olduğunuz il ve ilçe merkezinden, sevk edildiğiniz yerin bulunmuş olduğu il ve ilçe merkezine kadar olan uzaklığın;

Askerlik Yol Parası Nasıl Alınır

400 kilometreye kadar olan yerler için gidilecek uzaklığın 1,6 katının,
400 ile 799 kilometre için gidilecek uzaklığın 1,4 katının,
800 ile 1200 kilometre için gidilecek uzaklığın 1,2 katının,
1201 kilometre ve daha çok olan mesafeler için gidilecek mesafenin aktüel işyar maaş katsayısı ile çarpılması ile bulunan meblağ yol tutarı olarak belirlenir. Ayrıca, iaşe bedeli de yol ücreti ile beraber ödenir.
Yol masrafı aşağıdaki formül ile hesaplanır:

Yol parası= ( km x memur maaş katsayısı x uzaklık katsayısı) + iaşe bedeli

Askerlik Yol Parası Hesaplama

Askerlik Yol Parası Sorgulama Bir örnekle durumu açıklayalım. Örneğin sizin nüfusa kayıtlı olduğunuz yer Bursa ve siz Kahramanmaraş ilinde askerlik yapacaksınız. Askere sevk nedeniyle Kahramanmaraş’a gideceğiniz için Bursa Kahramanmaraş arası mesafeye bakmanız gerek. Bursa ile Kahramanmaraş arası Karayolları Genel Müdürlüğü’nün cetvelinde 873 kilometre olarak belirtilmektedir. Askerlik yol parası nezaman yatar Yani mesafe 800 km ile 1200 kilometre arasındadır ve biz hesaplama yaparken 1,2 kat oranını formülümüze ekleyeceğiz.

2021 Yılı güncel işgören maaş katsayısı : 0,165786’dır.

Bursa Kahramanmaraş Yol Masrafı = (873X 0,165786 X 1,2) = 173,67TL’dir. Bu paraya ilave olarak iaşe parası doğrusu yolda yiyecek yemeniz için bir miktar ek para da verilir. Ziraat bankası askerlik yol parası sorgulama Yani misal olarak sunduğumuz Bursa Kahramanmaraş arası askerlik yol parası ortalama olarak 210 lira civarıdır.

Askerlik Yol Parası Nereden ve Nasıl Alınır

Askere giderken yol parası nereden alınır Gideceğiniz ile ve hesaplamaya ait yol masrafınız sevk dosyalarınızı aldıktan sonrasında 3 iş günü içerisinde PTT’ye aktarılmaktadır. Herhangi bir PTT şubesine yapacağınız başvuruda; kimlik belgeniz ile “asal ödemeleri” bulunduğunu beyan ederek yol harcamanızı alabilirsiniz. Bu demek oluyor ki askere sevk belgenizi yani sülüsüzü aldıktan sonra 3-4 gün bekleyip heen ardından Askerlik yol parası ne kadar bir PTT şubesine giderek askerlik yol parasını alacağım demeniz ehil. PTT çalışanı sizin nüfus belgenize baktıktan sonra ödemeyi yapmış olacaktır.

Hava Değişimi Ücreti Nereden Alınır

Asker yol paraları ne zaman yatar Hava değişimi rapor ücretleri birlik komutanlığınız tarafınca size ödenmektedir. Hava değişimi raporu aldıysanız buna istinaden hava değişimi için sizlere bir miktar ödeme yapılması gerekiyor. Bu ödeme sizin birlik komutanlığınız tarafınca size verilmektedir. Hava değişimi ücretini PTT’den değil bağlı bulduğunuz birlik komutanlığınızdan almanız gerekiyor.

İzne Giden Askere Yol Parası Ödenir mi

Askeralma Yönetmeliğine göre erbaş ve erlere ilk altı aylık hizmetlerinin her ayı için bir gün, ikinci altı aylık hizmetine devam edenlerin her ayı için iki gün izin verilir. Bu izinler için ancak 1 defaya mahsus olarak yol parası verilir. Eşi doğum meydana getiren veya eşi veya ikinci aşama dâhil kan yada kayın hısımlarından biri vefat eden erbaş ve erlere her defasında gidiş ve dönüş için ayrı ayrı olmak suretiyle yol parası ödenir.

PTT ATM Yol Parası Çekme

Eğer bir PTT Kartınız varsa ptt şubesine girmeden de atm’den askerlik yol parasını çekebilirsiniz. Eğer PTT kartınız yok ise mecburen ptt şubesine girip vezneden hüviyet işaret etmek suretiyle parayı çekebilirsiniz.

All Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir