Askerlikte Hava Değişimi ve Ücreti

Askerlikte Hava Değişimi ve Ücreti

Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası

Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası; Askerlik, bir hayli kişi için kolay görünse de aslında oldukça zorlu bir süreçtir. Kişiler hem psikolojik manada hemde yeri geldi mi fiziksel manada sıkıntılar yaşamaktır. İşte bu gibi vaziyetler için ‘’hava değişimi’’ isimi altında, belirli bir müddet için askere destur/tatil verme vaziyetleri söz konusudur. Burada emel, askerin evine gidip bir güzel dinlenmesi ve sağlam bir dönüş yapmasıdır.

22 Şubat 2014 tarihinden itibaren askerlikten sayılan hava değişimi müddeti uzun dönemler için 30 gün, kısa dönemler için 15 gündür. Bunun üzerindeki desturlar askerliğinizi uzatacaktır.

Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası

Hava değişimi için yalnızca psikolojik meseleler veyahut hasta olma vaziyetleri değil, bu arada yaralanma vaziyetleri da etkendir. Başka bir deyişle askerin rastgele bir yerini ağır yaralaması veyahut sonradan kazanılan ‘’panik atak, kalp krizleri gibi’’ vaziyetlerde hava değişimi verilmesi söz konusudur.

Hava değişimi için, kişinin doktor kontrolünden geçmesi ve ihtiyaç duyulan evrakların bitirmesi gerekmektedir. Psikolojik problemler için de yeniden aynı şekilde doktor tavsiyesi ile hareket edilmekte ve vaziyete göre 30 günlük hava değişimi verilmektedir. Verilen bu desturların müddetleri de oldukça ehemmiyetlidir. Şayet ki 30 günlük süreci ‘’sebep belirtmeksizin’’ geçirirseniz, cezası büyük olmaktadır.

Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası

Askerlikte Hava Değişimi ve Hava Değişimi Parası

Şu da var ki, sebep belirtseniz bile; askeri doktorlara görünme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Kendi özel ya da herhangi başka bir doktordan alınan rapor doğrultusunda hava değişim izninizi uzatmanız . Verilen izin süreci dolduktan sonra, askerliğinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Değişik yollara müracaat etmemeniz, şiddetle önerilmektedir.

Hava Değişimi Parası

Hava değişimi alan kişilere ayrı olarak belli miktarda ‘’ödemeler’’ yapılmaktadır. Bu ödemeler kişinin aldığı izne göre değişim göstermekte ve belli şekillerde hesaplanmaktadır.

Son olarak, askerde yaşanılan büyük kazalar sonrası direk hava değişimi almak yerine; doktor kontrolleri sonrası çürük raporu alınabilir ve askerlik orada noktalanabilir. Başka bir deyişle rahatsızlığın şiddeti, askerlik vaziyeti için fazlasıyla ehemmiyet kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir