Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır 2021?

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır 2021?

Bedelli Askerlik Başvurusu

2021 yılında bedelli askerlik başvurusu yapmak istiyorsanız ilk e-devlet, bir şifre almamız gerekiyor. Ardından, bu adresten e-Devlet sistemine giriş yaptığınızda göreceğiniz ilk ekranda mutlaka askerlik hizmetine başvuru yaptığınızı bilmelisiniz. Ayrıca verdiğimiz adreste tüm askeri uygulamalar aynı ekran üzerinden yapılır.

Yeri gelmişken bir notu da size aktaralım. Eğer  bedelli askerlik başvurusu yapacaksanız askerlik erteleme veya tecil işlemini öncelikle iptal etmelisiniz. Bunun için bir başvuru oluşturmak için iptal etmeniz gerekir.

Aynı ekrana tıklayarak, iptalinizin nedenini gösterir, askerlik hizmetini nerede yapacağınızı kontrol etmeniz gerekir. Bu işlemden sonra, para öderseniz paranızı geri alabilir ve  bir askeri şube seçebilirsiniz.  Kayıt olduktan sonra ödeme sayfanız gelir. Ödeme yaptıktan sonra ekrana geri dönün, kalan bilgileri doldurmanız gerekir. Son onay işleminden sonra da bedelli askerlik başvurusu red olursa aynı şekilde ödemenizi geri alabilirsiniz.

2021 Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Yeni düzenlemelere göre bedelli askerlikten kişilerin yararlanabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.  21 Günlük askeri eğitimin uygulanmasından yararlanabilecek kişiler alıyor. Yurtdışında 3 yıldan fazla bir süredir yurtdışında yaşayan ve resmi olarak çalışanlar,

yetenekli askerlik hizmeti. Milli Savunma Askeri Dairesi tarafından verilen kişiler uzaktan eğitim aldıklarında yerine getirilmiş sayılırlar. Kanuna göre bedelli askerlikten yararlanmak isteyen kişiler başvuru süresinden itibaren 3 ay içinde işlem yapabilmektedir.

Referans askerlik şubesi veya e-devlet üzerinden yapılır. Yurt dışında, e-devlet yasal referansları veya konsolosluktan temin edilebilir. Bankaya talep belgesini aldıktan sonra hak kazanacağına karar verilen ve ödeme yapan ve notla askeri celp duyurusunu beklemeye başlar. Ardından yoklama işlemlerine başlanıyor.. Celp duyurularında yükümlü kişilere 21 günlük  bedelli askerlik yapacakları tarih belirtiliyor.

 

Bedelli Askerlik Başvurusu Adımları 2021

Bedelli askerlik başvurusu yapabilmek için E-Devlet giriş bilgilerini bilmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak ücretini yatıracak paranızın hazır olması gerekiyor.

  • Parayı yatırmadan önce E-Devlet üzerinden bir kaç adımı tamamlamanız gerekmektedir. Bu adımlara E-Devlet Asal Bedelli Başvuru sayfasından yapacağız. Sizde kendiniz  E-Devlet üzerinde bulunan arama kısmına Asal Bedelli Başvurusu yazarak ilgili sayfayı da kolayca bulabilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan bu ekranda askerlik başvurusu yapacağınızı onaylama işlemini yapıyorsunuz. Tüm askerlik başvuruları bu ekran üzerinden yapılmaktadır. Ardından Kabul et deyip devam ediyoruz.
  • Askerlik tecil işleminizi bedelli başvurusu yapabilmek için iptal etmek gerekiyor. Resimdeki ekran üzerinden iptal nedeni seçimini yapıyoruz. Bu seçimi de  Bedelli askerlik yapma isteği olarak seçiyoruz. Bedelli bildiğiniz üzere kura ve kontenjan sistemine göre çıkmaktadır. Bunun yüzünden eğer bedelli çıkmazsa yatırdığınız parayı geri alacağınız askerlik şubesini seçiyoruz ve kaydet diyoruz.
  • Kaydet butonuna bastıktan sonra ekrana ödeme bilgileri gelecektir. Ancak kalan maddeleri görebilmek ve bedelli başvurusu yapabilmek için belirtilen ücreti ekranda gördüğünüz bankalardan birisine yatırmanız yeterlidir.
  • Diğer önemli nokta da bedelli askerlik ödeme işlemi için askerliği yapacak kişinin gitmesi zorunlu değildir. Herhangi bir yakını kişinin TC kimlik numarasını belirterek gerekli ödemeye yapabilmektedir. Ödeme sonrası verilen makbuzu atmamanızı öneririm.
  • Not olarak ödemeyi son gün bile yapabilirsiniz. Ayrıca O tarihe kadar paranızı vadede değerlendirebilirsiniz ancak yine de işinizi riske bırakmamanızı öneririm..

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir