Deniz Harp Okuluna Nasıl Girilir? | Aboutweightloss.Com

Deniz Harp Okuluna Nasıl Girilir?

Deniz Harp Okuluna Nasıl Girilir?

Deniz Harp Okuluna Nasıl Girilir ? Şartları Nelerdir? Bu yazımızda Deniz Harp Okulu hakkında geniş bilgilere yer verdik. Hayalinize kavuşmanız dileği ile..

Deniz Harp Okuluna Nasıl Girilir? – Başvuru Koşulları

GENEL Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
EĞİTİM 1. Başvurunun yapılacağı yıl veya bir önceki yıl liseden mezun olmak (Daha önceki yıllarda mezun olanlar başvuramazlar),
2. Başvurunun yapılacağı yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan üniversite giriş sınavlarına girmek,
3. Devam mecburiyeti olan ve ÖSYS Kılavuzunda Harp Okullarına kaynak teşkil ettiği belirtilen okul türlerinden mezun olmak,
4. Öğreniminin herhangi bir safhasında ÖSYS Kılavuzunda Harp Okullarına kaynak teşkil ettiği belirtilen okul türleri dışındaki herhangi bir okulda okumamış olmak,
5. Herhangi bir nedenle herhangi bir okuldan çıkarılmamış olmak.
YAŞ En fazla 20 yaşında olmak (Yaş; bulunulan yıldan gün ve ay gözetmeksizin doğum yılının çıkarılması ile hesaplanır ve her ne sebeple olursa olsun yaş düzeltmesi yaptıranların düzeltmeden önceki yaşları dikkate alınır).
BOY
(En Az)
YAŞ ERKEK BAYAN
16 158 cm 149 cm
17 162 cm 149 cm
18 163 cm 152 cm
19/20 164 cm 153 cm
KİLO Yukarıdaki uzunluklar alt sınırlardır. Üst sınırlar ve boylara göre kilo için başvuru kılavuzuna bakınız.

Üniversite Giriş Sınavı

www.dho.edu.tr internet adresinden ön kayıt başvurusunda bulunan adaylar; o yıl yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavından (YGS) YGS-1 ve YGS-2, YGS-5 ve YGS-6 puan türlerinde aldıkları puanlardan yüksek olanı esas alınarak sıralanır ve ihtiyaç duyulan aday sayısına bağlı olarak belirlenen “İkinci Seçim Aşamaları Çağrı Taban Puanı”na göre ikinci seçim aşamaları için Deniz Harp Okuluna davet edilir.

Ön Sağlık Muayenesi

Uzman doktorlar tarafından yapılan ön sağlık muayenesinde, adayların; ortopedik rahatsızlıkları, cilt ve deri hastalıkları, dış görünümü bozan rahatsızlıkları, boy / kilo uyumsuzlukları, görme ve işitme bozuklukları ile ağız ve diş hastalıkları tespit edilir ve genel sağlık kontrolleri yapılır. Gerekli sağlık koşullarını taşımadığı tespit edilen adaylar için itiraz muayenesi niteliğinde ikinci bir muayene yapılmaktadır. Kurulca verilen bu son karar kesin olup adayın bu karara itiraz hakkı bulunmamaktadır.

Bedeni Yeterlilik Testleri

Adayların çabukluk, çeviklik ve kondisyonunu ortaya çıkaran testler uygulanmaktadır. Aşağıda verilen alt sınır değerleri bu testlerden başarılı olabilmek için belirlenmiş asgari değerlerdir ve testleri alt sınır değerlerinde yapan adaylar 100 üzerinden 10 puan almaktadır.

TEST TÜRÜ ERKEK BAYAN
400 m Koşu 84 sn
800 m Koşu 270 sn
Barfiks (Erkek) Barfikste Açık Tutuşta Bekleme (Bayan) 1 tekrar 10 sn tutarak bekleme
Durarak Uzun Atlama 165 cm 125 cm
Mekik (1 Dakikada) 20 tekrar 10 tekrar
Basketbol Topu Fırlatma 7 m 5 m

Adaylar alt sınır değerlerinin üzerinde performans gösterdiklerinde, aldıkları puanlar performanslarına göre kademeli olarak artmaktadır. Herhangi dört testten alt sınır derecesi üstünde yeterlilik gösteren adaylar başarılı kabul edilir. İki veya daha fazla testten başarısız olan adaylara başarısız oldukları testlerde birer hak daha verilir. İkinci hakkında da başarısız olan adaylar elenmektedir.

Mülakat

Mülakat yoluyla adayın, gelişime açıklığı, bireysel zenginlik ve kültürü, söylenenleri doğru anlama, konuşma ve ifade becerisi, düşünceleri arasındaki tutarlılığı, ikna gücü, çok yönlü düşünme yeteneği, kendine güveni, heyecan durumu, davranışlarındaki denge, denizcilik ve askerlik mesleğine yönelik istekliliği, konuşma kusurları ve psikolojik yapısı değerlendirilmektedir.

Performans Değerlendirme Sistemi

Seçim Aşamalarında başarılı olan her aday için “Aday Performans Puanı” tespit edilir. “Aday Performans Puanı” aday öğrencilerin Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) puanı (MF-1 ve MF-4, TM-1 ve TM-2’nin yüksek olanı), bedeni yeterlilik testleri puanı ve mülakat puanı dikkate alınarak hesaplanır.

Sağlık Kurulu Muayenesi

Seçim aşamalarında başarılı olan adaylar, “Askerî Öğrenci Olur” kararlı sağlık raporu almak amacıyla, askerî sağlık teşkillerine sevk edilmektedir.Diğer Kuvvet Komutanlıklarının o alım döneminde askeri okullara giriş için alınmış olan “Askerî Öğrenci Olur” kararlı sağlık raporları, geçerli kabul edilmektedir. Bu durumda olan adaylar, ayrıca askerî sağlık teşkillerine sevk edilmezler. Almış oldukları ön raporun aslı veya onaylı fotokopisi yeterli olmaktadır.

İntibak Eğitimi

Deniz Harp Okulu öğrenci adaylarına okulu ve askerî mevzuatı tanıtmak, temel askerlik eğitimi yaptırmak, adayların Deniz Harp Okulu eğitim ve öğretiminin gerektirdiği niteliklere ulaşmasını sağlamak üzere akademik yıl öncesinde verilen, kesin süresi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen eğitimdir. İntibak eğitimi safhasında adayların tutum, tavır ve davranışlarıyla askerliğe ve denizciliğe uygun olup olmadıkları değerlendirilir. İntibak eğitimini başarı ile tamamlayanlar, and içerek Deniz Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir