Hava Değişimi Kaç Gündür? Askerlikten Düşer Mi?

Hava Değişimi Kaç Gündür? Askerlikten Düşer Mi?

Hava Değişimi Kaç Gündür? Askerlikten Düşer Mi?

Hava Değişimi Kaç Gündür? Askerlikten Düşer Mi? Askerlik yapmak eğitim süreciyle, yatış ve kalkış saatleriyle , emir komuta zinciriyle sivil hayattan oldukça farklı ve disiplinli bir hayattır. İlk birliğine teslim olanlar bu düzene alışmakta başlarda zorlansa da bir kaç gün içinde sisteme uymaya başlarlar. Bu sisteme uyamayanlar veya uymakta zorlananlar ileriki zamanlarda sağlık sorunları yaratırsa doktor vasıtasıyla hava değişimine gönderilebilirler.

HAVA DEĞİŞİMİ NE DEMEKTİR ?

Bedensel ve ruhsal olarak bir engeli olmayan her Türk erkeği askerlik çağına gelindiğinde askere gitmekle yükümlüdür. Askerlik yapmak için birliğine teslim olan kişi daha sonrasında beden ve ruh sağlığını kaybedebilir. Böyle durumlarda askere tedavi olması için doktor tarafından bir süre verilir ve tedavi için gereken masraf Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanır. Bu olaya hava değişimi denir.

Verilen bu tedavi süresi ne kadar olabilir ve bu süre askerlik süresini uzatır mı ?

Eskiden hava değişimi için verilen maksimum süre 90 gündü. Yani gerekli hallerde 90 gün hava değişimi verilebiliyordu. 2019 yılı itibariyle hava değişimi süresi uzun dönem askerlik yapanlar için 30 gün, kısa dönem askerlik yapanlar için 15 gün ile sınırlandırılmıştır. Eğer bu süreden daha uzun bir süre rapor alması gereken askerlerin aşan kısımdaki günleri hava değişiminden sayılmaz. Hava Değişimi Kaç Gündür?

Hava değişimi süresi askerlikten düşülür mü ?

Yaptıkları askerliğe göre 15 gün veya 30 gün hava değişimi alan askerler, bu izin süresi boyunca hala görevli sayılırlar. Bu sebeple izinli olmalarına rağmen izinli oldukları süre askerlik süresinden düşer. Ancak sınır getirilmiş 30 günden daha fazla rapor alanların fazlalık süreleri askerlikten düşmez. Hava Değişimi Kaç Gündür?

Hava Değişimi Kaç Gündür? Askerlikten Düşer Mi?

Hava Değişimi Kaç Gündür? Askerlikten Düşer Mi?

Genellikle hava değişim izni ruhsal bozukluklarda verilse de bu şart değildir. Fiziksel rahatsızlıklarda da hava değişimi izni verilebilmektedir. Birlik doktoru askerin ruh ve beden sağlığını yitirmiş olduğuna karar verirse , verilecek rapor ile hava değişimi izni alınabilir.

All Comments

  • Ben 6 ay er olarak askerlik yapıyorum. Bana 1 ay (30 gün) hava değişimi verildi. Mevzuatta bu 30 günün 6 günü askerlikten sayılır yazıyor. Ama benim sorum şu; bu 6 gün bizim erken terhis olmamıza yarayan (kullanmazsak) izin günümüz mü yoksa ayrı olarak askerlikten düşen günler mi?. Şafağımı şaşırdım cevaplarsanız sevinirim. (Şafak sayamamak, saymaktan daha kötüymüş…)

    Rasmond Şubat 13, 2022 9:45 am Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir