Hava Değişimi Nasıl Alınır? | Aboutweightloss.Com

Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Hava Değişimi Nasıl Alınır? AskerlikRehberi.Com

Hava Değişimi Nasıl Alınır? Askerlik evveli ve ardından olarak çok uzun bir vakitçtir.Bu vakitçte şahıslar olumlu yada olumsuz iletişim sağlayabilirler. Bunların en önemlisi, rastgele bir hastalığa yakalanmak yada vazife sırasında yaralanmaktır. Askere başvururken genel sıhhat taramasından geride bıraktığımız bireyler olumsuz bir hal olmaması halde askerlik vazifesini yerine getirmek amacıyla lüzumlu şartlardan en önemlisini sağlamış sayılmaktadır. Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Sağlık kontrolünde bir problemi olmayıp askere alınan gençler içerisinde bir vakit sonra sıhhat problemleri ile karşılaşılma hali meydana çıkabiliyor.Bu hallerın başında psikolojik problemler geliyor. Vatani görevi olan askerliğe bir türlü alışamayan ya da askerlik neticesinde ailesinden uzun vakit ayrı kalan gençler de ruhsal bunalımlar yaşandığı görülmüştür. Genellikle terör yerlerinde askerlik yapanlar da bu hal daha sık meydana çıkmakta.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askere aldığı gençlerde bu tür bu tarz haller meydana çıkması halinda Hava Değişimi ismini verilen izinle askerliğini yapan gençleri bir vakitliğine evlerine gönderir. Bu vakitın 90 güne kadar çıktığı ve askerlikten sayıldığı bilinse de uygulandığında genellikle 45 günlük izinler verilir ve ardından askerlik kaldığı yerden devam eder. Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Sadece psikolojik haller değil, askerlik vazifesini icra eder iken rastgele bir nedenden dolayı yaralanma halinda da alakalı şahsa hava değişimi verilebilir. Hava değişimi beraber vazifeli doktordan alıncak bir rapor ve tavsiye tarafında verilir. Bunu talih olarak algılayıp yararlanmaya çalışan bir çok genç kendilerine zarar vermek gibi saçma yollara dahi başvurmuşlardır.

Hava Değişimi Nasıl Alınır? campingara.com

Hava Değişimi Nasıl Alınır? campingara.com

Hava Değişim Parası Ne Zaman Alınır?

Zorunluk askerlik vazifesini yerine getirirken rastgele bir sıhhat problemindan dolayı 21 gün ve daha çok vakit ile rapor alan er ve erbaşlara hava değişimi parası ödenir.

Hava Değişimi Parası Sorgulama

Herhangi bir işlemden dolayı Hava değişimi aldıysanız, parasını bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine giderek sorgulayabilirsiniz.Ayrıca alttaki yorum formunu kullanarak bize sorabilirsiniz.

Hava Değişimi Parası Nasıl Hesaplanır?

Hava değişimi parası günlük iaşe bedeli x hava değişimi vakitı + yol parasıdır. Örnek olarak şu şekilde bir hesaplama yapabiliriz. Uzun devre askerlik yapan bir er olsun burun ameliyatından yada basur ameliyatından dolayı 1 ay rapor alması nedeniyle hava değişimi almış olsun. Günlük iaşe bedeli‘nin 15 Lira bulunduğunu varsayarsak 15×30+yol parasıdır. Yani 450 TL + yol parasıdır. Yol parası gideceği birlik ile askerlik şubesi arasındaki mesafeya bağlı olarak değişiklik göstermektedir artık 800 km’ye kadar 1 gün 800 km den daha çok ise 2 gün 1600 km ve bu mesafeden çok ise 3 gün yol izni ve yol izin parası alır.

Günlük İaşe Bedeli Nedir? Hava Değişimi Nasıl Alınır?

Günlük iaşe bedeli, askerlik yapan bireylere ödenen günlük ücret manasına gelmektedir. Hava değişimi alan askerlere günlük iaşe bedelleri hava değişimi aldıkları gün kadar hesaplanarak ödenmektedir. Günlük iaşe bedeli 2019 yılında, 25 ₺ olarak hesaplanmaktadır.

Hava Değişimi Parası Nereye Yatacak?

Askeri birliğinize ulaştığınızda yani asker olduğunuzda maaşınızın da yatmış bulunduğu ziraat bankası hesap kartınıza yatar. Herhangi bir sebepten dolayı Hava değişimi alıp memleketinize gittiğinizde bağlı bulunduğunuz askerlik şubesine gidip hava değimi ile alakalı belgeleri ibraz ettiğinizde askerlik şubesindeki vazifeliler paranızın ne vakit yatacağını size söyler. Yani belirli bir tarih yoktur. Yine paranızın yatıp yatmadığı ziraat bankası kartınızdan bankamatikten sorgulayabilirsiniz net tarihi öğrenmek amacıyla ise bağlı bulunduğunuz askerlik şubesinden bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir