Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir? | Aboutweightloss.Com

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir?

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir?

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir ? Şartları Nelerdir ? bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık. Merak ettiklerinizi yorum kıs

Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir? – Başvuru Koşulları

EĞİTİM Başvurunun yapılacağı yıl veya bir önceki yıl liseden mezun olmak.Başvurunun yapılacağı yıl ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavına girmek ve bu sınav sonuçlarına göre belirlenen Hava Harp Okulu baraj puanını aşmak.
YAŞ 20 yaşını bitirmemiş olmak.
BOY 165 cm. – 190 cm. arasında (oturma yüksekliği 98 cm.’den fazla olmamalı)
KİLO Boylara göre kilo sınırları için www.hho.edu.tr internet adresinden başvuru kılavuzuna bakınız.

Üniversite Giriş Sınavı|Hava Harp Okuluna Nasıl Girilir?

ÖSYM tarafından yapılan üniversite giriş sınavı sonuçlarının açıklanmasını takiben, öğrenci kontenjanları dikkate alınarak Hava Harp Okulu Komutanlığı tarafından “Hava Harp Okulu Baraj Puanı” belirlenir. Belirlenen baraj puanını aşan adaylar ikinci seçim aşamaları için Hava Harp Okuluna davet edilirler. HHO baraj puanı (ham puan türünde) 2014 yılı YGS-1, YGS-2, YGS-5 ve YGS-6’dan erkekler için 290, bayanlar için 310 olarak uygulanmıştır.

Ön Sağlık Muayenesi

Ön sağlık muayenesinde adayın dış görünüşüne yönelik asker ve havacı olmasını engelleyen bir durumu olup olmadığı değerlendirilir. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu muayene kolayca saptanabilecek genel problemlere yöneliktir.

Fiziki Yeterlilik ve Kabiliyet Testi

Ön sağlık muayenesinden başarı ile geçen adaylar, Bedenî Yeterlilik Sınavına alınmaktadırlar. Bu sınav, adayların çabukluk, çeviklik ve kondisyonlarını ortaya çıkaracak dörtf farklı branşta yapılmaktadır. Bunlar;

TEST TÜRÜ ERKEK BAYAN
400 metre Koşu 79 sn. 112 sn.
Koordinasyon Testi 32 sn. altı 44 sn. altı
Barfikste Bükülü Kol Tutuş (Bayanlar için asılı kol tutuş) 22 saniye 30 saniye tutarak bekleme
Mekik (1 Dakikada). 32 tekrar 25 tekrar

Psiko Teknik Değerlendirme Testi

Adayların el-ayak-göz koordinasyonu, dikkat ve tepki hızını değerlendirmek, uçuşa temel teşkil eden algılama hızı, durumsal uyanıklık ve seçici dikkat gibi yetenekleri ölçmek amacıyla uygulanır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen baraj puanın altında puan alan adaylar başarısız kabul edilerek diğer seçim aşamalarına devam ettirilmezler.

Takım Çalışması Uygulamaları

Adaylardan, 5-6 kişilik gruplar halinde takımlar oluşturulur ve kendilerine verilen bir görev ile ilgili düşünmeleri, fikir üretmeleri ve görevi yerine getirmeleri istenir. Görev süresince adayın grup içerisindeki davranışı, düşüncelerini savunabilmesi ve liderlik özellikleri gözlemlenir.

Mülakat

Bireysel görüşme adayın, askerlik ile havacılığa uygunluğunu ve bireysel özelliklerini tanımaya yönelik olarak Görüşme Komisyonu ile yüz yüze görüşmesidir. Bu görüşmede adayın konuşma ve kendini ifade yeteneği, askerlik mesleğine motivasyonu, askerliğe ve havacılığa uygunluğu, istekliliği ve diğer kişilik özellikleri değerlendirilir.

Uçuş Sağlık Muayenesi

Adaylar TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun olarak tüm branşlarda sağlık muayenesine alınırlar. “Askerî Öğrenci Olur, Uçucu Yetiştirmeye Elverişlidir” raporu alan adaylar Öğrenci Seçme Uçuş Eğitimine sevk edilir.

Öğrenci Seçme Uçuşu (ÖSU) Eğitimi

Bu aşamada adayların pilotaj özellikleri değerlendirilir. Bu amaçla öğretmen pilotlar nezaretinde T-41D uçaklarıyla uçuş eğitimi gerçekleştirilir. ÖSU, Yalova Tatbiki Eğitim kampı tesislerinde gerçekleştirilir. Başarılı olan adaylar temel askerlik eğitimini kapsayan İntibak Eğitimine alınırlar.

İntibak Eğitimi

Hava Harp Okulu öğrenci adaylarına okulu ve askerî mevzuatı tanıtmak, temel askerlik eğitimi yaptırmak, adayların Hava Harp Okulu eğitim ve öğretiminin gerektirdiği niteliklere ulaşmasını sağlamak üzere akademik yıl öncesinde verilen, kesin süresi Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen, iki ile sekiz hafta süreli eğitimdir. İntibak eğitimi safhasında adayların tutum, tavır ve davranışlarıyla askerliğe ve havacılığa uygun olup olmadıkları değerlendirilir. İntibak eğitimini başarı ile tamamlayanlar, and içerek Hava Harp Okulu öğrencisi olmaya hak kazanırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir