Kasım Celp Dönemi 2021 | Aboutweightloss.Com

Kasım Celp Dönemi 2021

celp ve sevk dönemi

Kasım Celp Dönemi 2021 Yazımızda Ekim, Kasım, Aralık 2021 tarihinde askere gitmek isteyen askerlik yükümlülerinin askerlik işlemlerini ne vakit ve nasıl yapmaları icap ettiğini yazımızda detaylıca inceledik.Celp ve sevk dönemi Milli Savunma bakanlığı askerlikle alakalı iş ve işlemlerin muayyen bir düzen içinde ilerlemesi için tertipli aralıklarla duyuru metni yayımlamakta ve askerlik yükümlülerini bilgilendirmektedir. Bu yazımızda meydana getirilen resmi duyurular neticesinde Ekim 2021, Kasım 2021 ve Aralık 2021 celp dönemlerinde askere gitmek isteyen kişilerin asker alım tarihleri askerlik iş ve işlemlerini ne vakit yaptırmaları icap ettiğini anlatacağız.

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 22 Ekim 2021 tarihinde e-Devlet üstünden yükümlülere duyurulacaktır.
Ekim, Kasım, Aralık Celp periyodu yoklama ve muayene son müracaat zamanı: 31 Ağustos 2021’dir.
31 Ağustos tarihinde de yoklama ve muayene yaptırılabilir. Bu gün dahildir.

Kasım Celp Dönemi 2021

Kasım Celp Dönemi 2021

Kasım Celp Dönemi 2021 Ekim, Kasım, Aralık 2021 Askere Sevk ve Sülüs Belgesi Alma TarihleriBakaya yada Yoklama Kaçağı Olmayın
Askere sevk işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa nazaran yapılmaktadır ve bu kanuna bakılırsa 1 Ocak zamanı itibariyle 20 yaşından büyük erkeklerin tamamı ile 41 yaşından minik adamların tamamı tahsil veya sıhhat benzer biçimde geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır. Askerlik iş ve işlemlerini yaptırmayanlar bakaya / yoklama kaçağı olur ve bunun idari olarak cezai yaptırımları vardır.Askere sevk işlemleri ancak Milli Savunma Bakanlığının belirlemiş olduğu celp dönemlerinde yapılır.

Celp ve sevk dönemi 2021 7179 Sayılı kanuna istinaden celp dönemlerinin sayısı 12’ye bile çıksa askerlikle alakalı iş ve işlemlerin yürütülmesinde 4 temel celp periyodu ana celp dönemleri olarak kabul edilir ve diğer 8 celp döneminde de askere bu celp dönemlerine gore  alım yapılır. Şubat, mayıs, ağustos, kasım celp dönemleri ana celp zamanlarıdır ve bu celp dönemleri askere alım iş ve işlemleri için yaşamsal öneme haizdir. Bu celp dönemleri için belirlenen son müracaat tarihine kadar yoklama ve muayene işleminizi tamamlamanız durumunda alaka celp döneminde askere gidebilirsiniz. Belirlenen celp için yoklama ve muayene asker sevk tarihleri son başvuru tarihini kaçırırsanız sonraki celp dönemine kalırsınız. Yani toplamda 3 ay askerliğiniz ötelenir.

Hangi Celp Döneminde Askere Giderim

Kasım Celp Dönemi 2021 7179 Sayılı Asker Alma Kanununa nazaran askere gitmek isteyen kişilerin mutlaka yoklama ve muayene işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmayan kişiler ne olursa olsun askere alınmaz. İşte bu yoklama ve muayene işleminin ne vakit yapıldığı sizin hangi celp döneminde askere gideceğinizi belirler. Şöyle anlatayım; Diyelim ki siz mart ayında askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda sizin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayane işlemlerini tamamlamanız gerekiyordu. Eğer 30 kasımdan ilkin yoklama ve muayene askerlik celpleri işlemlerinizi tamamlamadıysanız bu durumda sizin mart ayında askere gitme ihtimaliniz yok. Siz mayıs celp dönemine kalırsınız. Yani en erken nisan, mayıs yada haziran ayında askere gidebilirsiniz.

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri| Kasım Celp Dönemi 2021

Kasım Celp Dönemi 2021 Kafanıza göre ben askere gideceğim, beni derhal askere alın diyemiyorsunuz. Devletin belirlediği celp dönemlerinden başka zamanda askere gidemezsiniz. Bu celp dönemleri şöyle: Ocak, şubat, mart ayları için Şubat Celp Dönemi ana celp süreci olarak kabul ediliyor. Nisan, mayıs, haziran celp dönemleri için mayıs celp periyodu ana celp olarak kabul ediliyor. Temmuz, ağustos, eylül celp dönemleri için ağustos celp periyodu ana celp olarak kabul ediliyor. Ekim, kasım, haziran celp dönemleri için kasım celp dönemi ana celp periyodu olarak kabul ediliyor. Yani siz herhangi bir ay belirleyip o ayda askere gitmek istiyorsunuz diyelim.

Bu durumda sizin ana celp periyodu için son yoklama ve muayene tarihi ne zaman diye bakıp ona bakılırsa yoklama ve muayene son müracaat tarihinden ilkin işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Mesela mart ayında askere gitmek isteyen biri şubat celp dönemi için son yoklama ve muayene zamanı nelerdir diye bakıp o tarihten ilkin askerlik dönemleri yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamak zorunda. Yoksa askere mart ayında gidemez.

 

Celp Dönemleri Yoklama ve Muayene Son Başvuru Tarihleri

  • 1) Şubat Celp süreci yoklama ve muayene son müracaat zamanı: 30 Kasım’dır. Ocak, şubat, mart aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
  • 2) Mayıs Celp periyodu yoklama ve muayene son müracaat tarihi: 28 Şubat’tır. Nisan, mayıs, haziran aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 28 şubat tarihinden ilkin yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
  • 3) Ağustos Celp süreci yoklama ve muayene son müracaat zamanı: 31 Mayıs’tır. Temmuz, ağustos, eylül aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 31 mayıs tarihinden ilkin yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten ilkin yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
  • 4) Kasım Celp periyodu yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Ağustos’tur. Ekim, kasım, aralık aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten ilkin yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
    Kendinizi bu celp dönemlerine nazaran ayarlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz celpte yada ayda askere gidebilmek için aylar evvelde plan yapıp kafanızda planladığınız celp son müracaat tarihinden ilkin yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

İstediğim Ayda Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Celp ve sevk dönemi Yıl arasında Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi 2021 olmak suretiyle toplamda 4 ana celp periyodu vardır ve siz bu celp dönemleri için belirlenen yoklama ve muayene son geçmişine kadar yoklama ve muayene iş ve işlemlerini tamamlamak zorundasınız. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip müracaat yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde veya o ayda askere gitmek istiyorsanız minimum 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve dilediğiniz tarihte askere gidemezsiniz.

Kasım Celp Dönemi 2021 Ekim, Kasım, Aralık 2021 Aylarında Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım
Diyelim ki siz kasım celp döneminde (temmuz, ağustos yada eylül aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda 31 ağustos 2021 tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz ama siz 1 eylül ve sonrasında müracaat yapmış olursanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir