Yedek Astsubay Maaşı 2021  | Aboutweightloss.Com

Yedek Astsubay Maaşı 2021 

Yedek Astsubay Maaşı

Askeri alımlarım yaklaştığı süreçte yedek astsubay maaşı ne kadar sorusu da sorulmaya başladı. Yedek astsubay, uzman çavuş ve astsubay çavuş arasındaki bir rütbedir. Askerlik süreciniz başladığında öncelikle eğitimlere tabi tutulursunuz. Eğitimlerde başarılı olduğunuz taktirde kıt’a görevine astsubay astçavuş rütbesi alarak başlarsınız.

Yedek astsubay görev süresini on iki ayda tamamlamaktadır. Bu süre zarfında on iki ayın son bir ayında rütbe alarak astsubay çavuş olursunuz. Alacağınız rütbe maaşınızda belli miktarda artışlara neden olur. Yedek astsubay maaşı 2021 yılında bazı etmenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Maaş artışını etkileyen bu durumları beraber inceleyelim.

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar?

Yedek astsubaylar 2021 yılında net maaş olarak 6.000 ila 6.500 TL arasında maaş almaktadır. Maaşlarından zorunlu olarak “BES” bireysel emeklilik adı altında 140 TL kesinti yapılır. Bireysel emeklilik başta yaptırmak zorunlu olsa da isteğe bağlı olarak iptal ettirilebilmektedir. İptal edildiği takdirde kesilen ücret maaşınıza ek olarak tekrardan yatacaktır.

TSK bünyesinde çalışan yedek astsubay maaşları her ayın 15’inde hesabınıza yatmaktadır. Maaşlarda 6 ayda bir zam yapılmakla birlikte ufak değişiklikler görünebilir. Tüm bu kriterler dışında yedek astsubay maaşı Kıt’a görevinizi nerde yaptığınıza bağlı olarak daha yüksek maaş alma olasılığı da sunar. Hangi durumlarda maaşların artacağına yazımızın devamında değineceğiz.

Doğuda Yedek Astsubay Maaşı 2021

Yedek astsubayların eğitime tabi tutulduğu süreçte bazı durumlar kıt’a görevinizi nerede yapacağınızı belirleyebilir. Aldığınız eğitimler sonucunda birtakım testlere tabi tutulacaksınız. Bu testler sonucunda başarı sıralamanız belirlenecektir. Eğitime katılan kişi sayısına bağlı olarak aldığınız puan göz önünde bulundurularak %10’luk kısım dereceye girecektir.

Derecenizin belirlenmesiyle birlikte eğer %10’luk kısma girerseniz görev yerinizi kendiniz seçebileceksiniz. Açılan kıt’a yerlerinden isteğinize bağlı tercihinizi yazacaksınız ve buraya gideceksiniz. Derece dışında kalan kısım ise kura yöntemiyle gidecekleri yerleri belirleyecektir. Gideceğiniz yerleri seçerken eğer 4. Veya 5. Bölge olarak geçen doğu bölgelerini seçerseniz ana maaş dışında tazminat alma imkânı sunacaktır. Yedek astsubay maaşı 2021 yılında güncel tazminat fiyatı 2.881 TL’dir.

Yedek Astsubay Maaşı Sınıf Farkları

Yedek astsubay sınıf seçimi olarak farklılıklar göstermektedir. Okuduğunuz bölüme bağlı olarak sağlık bölümü mezunları farklı branşta yer alırlar. Bunun dışında kalanlar ise isteklerine bağlı olarak seçim yapmaktadırlar. Bu sınıflar şu şekildedir;

  • Piyade Astsubay Astçavuş
  • Komando Astsubay Astçavuş
  • Sağlıkçı Astsubay Astçavuş şeklindedir.

Her sınıfın maaş farklılıkları olmaktadır. Yedek astsubay maaşı sağlıkçı astsubay astçavuş olarak yapmanız durumunda 6.000 – 6.500 TL arasındadır. Piyade olarak görev yapmanız durumunda da sağlıkçılarla aynı maaşı tabi tutulursunuz. Bunlardan farklı olarak ise Komando olarak görevinizi yaparsanız maaşınız 7.000 – 7.500 TL arasında olacaktır.

Yedek Astsubay Maaşı Bröve Tazminatı

Sınıf olarak komando yedek astsubaylar, piyade ve sağlıkçılara nazaran maaşlarında bazı farklarla karşılaşmaktadır. Komando eğitimlerinde başarılı olan yedek astsubaylar komando brövesi takmaya hak kazanırlar. Bu bröve yedek astsubay maaşı ek olarak 500 TL fark yaratacaktır. Bu fark bir defa ya mahsus değil askerlik süreci boyunca maaşınıza ek olarak yatacaktır.

 Yedek Astsubay Nasıl Olunur?

Yedek astsubay olabilmek için ilk aranan şart en az ön lisans mezunu olmaktır. Bunun dışında 26 yaşından büyük olmamanız gerekiyor. Fiziki ya da zihinsel bir kusurunuzun olmaması da önemlidir. Aksi taktirde göreve başlamadan önce yapılan sağlık ve yeterlilik testleri sonucunda elenebilirsiniz. Bunlarla birlikte aynı zamanda sicilinizin de temiz olması gerekmektedir.

Yedek astsubay nasıl olunur şartları bu şekilde sıralanabilir. Başvurular e-devlet üzerinden ya da askerlik şubesinden yapılmaktadır. Askerlik başvurusu yaptığınız süreçte size yöneltilen yedek astsubay olmak ister misiniz sorusuna evet demeniz gerekmektedir. İlk aşamada yapabilecekleriniz bu kadardır. Sonraki zaman dilimde kura yöntemiyle seçilerek astsubay olmaya hak kazanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir